ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7596348
*
nr 759 6348
Spegel
Nyrokoko, med fåglar, höjd: 125
Utrop:
4.000 kr
Såld:
5.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 maj 2012
kl 17:39:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/5 15:29:30
1
3.000 kr
21/5 15:29:52
1
3.200 kr
21/5 16:34:32
2
5.000 kr
21/5 17:15:54
3
3.600 kr
21/5 17:34:57
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar nyrokoko spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 759 6348
Spegel
Nyrokoko, med fåglar, höjd: 125
Utrop: | 4.000 kr |
---|---|
Såld: | 5.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 maj 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/5 15:29:30 | 1 | 3.000 kr |
21/5 15:29:52 | 1 | 3.200 kr |
21/5 16:34:32 | 2 | 5.000 kr |
21/5 17:15:54 | 3 | 3.600 kr |
21/5 17:34:57 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar nyrokoko spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53